Wybielanie zębów metodą nakładkową

wybielanie_zebow_kartuzyZdrowe i białe zęby to niewątpliwa wizytówka każdego człowieka. Coraz częściej sięgamy po różne metody w celu rozjaśnienia koloru zębów. Nie wszystkie są korzystne i zdrowe. Zabiegi wybielania zębów należy wykonywać jedynie pod kontrolą lekarza dentysty.

Jedną z metod na uzyskanie efektu jaśniejszych zębów jest wybielanie nakładkowe. Metoda ta, w odróżnieniu od wybielania w gabinecie jest mniej inwazyjna, w pełni bezpieczna a jej skuteczność sięga ok, 90%.

Metoda wybielania nakładkowego nie jest szkodliwa dla zębów gdyż nie wpływa na zmiany chemiczne w strukturze zębów.

Przed rozpoczęciem wybielania zębów  metodą nakładkową konieczna jest kontrola stanu zębów i dziąseł. Należy usunąć kamień i osad nazębny.

O czym warto wiedzieć:

  • uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia nie podlegają wybieleniu (dopiero po zakończeniu wybielania można wymienić wypełnienia dostosowując je do koloru zębów.
  • zmieniają koloru podczas wybielania. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (trwa to zwykle dwa tygodnie od zakończenia wybielania), lekarz dentysta może je wymienić, dobierając odpowiedni nowy kolor.

 

Jak wygląda proces wybielania

Po pierwszej wizycie przygotowywane są na podstawie wycisków anatomicznych indywidualne nakładki. Podczas kolejnej wizyty pacjent otrzymuje indywidualne nakładki wraz z Zestawem dla Pacjenta w którym znajduje się m.in. specjalny żel wybielający.

W domu pacjent aplikuje żel do otrzymanych nakładek i umieszcza je na zębach na czas snu (ok. 8 godzin). Rano zdejmuje się nakładki. Zabieg ponawia się co wieczór przez okres kilku do kilkunastu dni w zależności od indywidualnych oczekiwań i potrzeb pacjenta. Efekty wybielania pojawia się stopniowo wraz z powtarzaniem czynności użytkowania nakładek z żelem.

Koniecznie pamiętaj

W trakcie wybielania zębów obowiązują restrykcje w zakresie diety. W trakcie wybielanie zębów metodą nakładkową i przez okres ok. 2 tygodni od ostatniego zabiegu pacjentów obowiązuje tzw. „biała dieta”. Należy unikać napojów i pokarmów barwiących typu: buraczki, kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino itp.  Częściowo odwodnione szkliwo zębów jest w tym czasie szczególnie narażone na wchłonięcie barwników. W tym czasie niewskazane jest również palenie papierosów.

W związku z wybielaniem pacjenci często skarżą się na nadwrażliwość zębów na czynniki termiczne oraz przemijające epizody bólu po zakończeniu zabiegu, które mogą się utrzymywać przez pewien czas. W związku z tym zaleca się używanie past na nadwrażliwość zębów na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wybielania aż do kilku tygodni po zakończeniu zabiegu.

Czas stabilizacji koloru zębów to ok 2 tygodnie dlatego warto jeśli planujesz wybielanie na ważną okazję rozpocznij zabieg odpowiednio wcześniej.

Koszt
Wybielania zębów metodą nakładkową – 500 zł